NAJLEPSZE SAUNY I AKCESORIA

Kominiex
Strona główna » Użytkowanie saun

Kategorie

Producenci

AndresBleBoxChristi SpaFFESHarviaHeloHUUMLinsky SaunaNarviNovitekSawoTylö UnipoolVISATON

Użytkowanie saun

altRóżne rodzaje saun różnią się między sobą warunkami jakie panują w ich wnętrzu. Każdy rodzaj sauny ma trochę inny wpływ na organizm korzystających z niej osób. Sauny różnią się między sobą przede wszystkim temperaturą powietrza oraz jego wilgotnością;

Sauna sucha nazywana fińską – charakteryzuje się najwyższą temperaturą,kąpiel odbywa się w temperaturze 90-110°C, przy wilgotności 5-10%. Sauna fińska nie może istnieć bez rozgrzanych kamieni polewanych wodą!!

Sauna mokra – (najbardziej zbliżona do klasycznej sauny fińskiej) kąpiel odbywa się w temperaturze 75-90°C przy wilgotności 20-35%
Przeznaczona jest dla osób, które nie lubią lub nie mogą przebywać w wysokich temperaturach. Nie ma wskazań co do częstotliwości wizyt w saunie mokrej, korzystać z niej można nawet codziennie.
Sauna parowa -sauna parowa jest najłagodniejszą z odmian sauny bo kąpiel odbywa się w temperaturze 45-65°C przy wilgotności 40-65%; często w takich saunach do wody służącej do wytwarzania pary dodaje się olejki aromatyczne (czasem używa się wtedy określenia "sauna ziołowa")

Łaźnia parowa - kąpiel odbywa się w temperaturze 40-45°C przy wilgotności 100% Tradycje tego typu sauny sięgają starożytności, zażywali ich Grecy i Rzymianie.

Sauna infrared - działanie sauny infrared opiera się na trochę innych zasadach niż działanie sauny tradycyjnej Sauna infrared to typ sauny, w którym nośnikiem ciepła jest promieniowanie podczerwone, którego źródłem są specjalne promienniki. Temperatura w saunie infrared wynosi około 50 - 60°C.
Sauna typu infrared wymaga mniej miejsca niż sauny tradycyjne i jest tańsza w eksploatacji. Dzięki temu na posiadanie własnej sauny mogą sobie pozwolić osoby, dla których kupno i montaż sauny tradycyjnej były nieosiągalne.
Sprawdź ofertę saun Harvia.

Kto może korzystać z kąpieli w saunie?


Finowie podobno twierdzą, że z dobrodziejstw sauny może skorzystać każdy, kto może do niej dojść o własnych siłach. Pamiętajmy, że nie wszyscy mogą korzystać z sauny (dyskwalifikują m.in. niewydolność serca, żylaki, stany zapalne itp., czy choćby kac).

Kąpieli w saunie fińskiej bezwzględnie powinny unikać:
- osoby z silnym nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca: niewydolnością serca i krążenia, chorobą wieńcową, niedawno przebytym zawałem serca
- osoby cierpiące na schorzenia nowotworowe
- osoby z chorobami neurologicznymi: np. stwardnienie rozsiane, padaczka
- osoby z ostrą chorobą reumatyczną
- osoby z zaawansowaną astmą, gruźlicą
- osoby z niewydolnością nerekosoby z ostrymi stanami zapalnymi, owrzodzeniami, guzami, chorobami wenerycznymi
- osoby cierpiące na choroby zakaźne (grypa, ospa, świnka itp.)
- osoby pod wpływem alkoholu, narkotyków, również na tzw. kacu
- kobiety w ciąży, w okresie menstruacji
Dzieci nie powinny korzystać z sauny dłużej niż 5 min.
 

 

 


Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu